LUTY W MALUSZKOWIE

Niedziela 1 marca 2020
 

Miesiąc luty Żłobkowicze rozpoczęli od obchodów Dnia Niedźwiedzia Polarnego. Ten dzień obfitował w wiele atrakcji! Było dmuchanie rybek pływających po tafli wody, porównywanie swoich stópek z łapkami niedźwiedzia czy też zabawa która wywołała najwięcej śmiechu, ale po kolei… :) Najpierw dzieci pięknie ubrane na biało i niebiesko, uważnie wysłuchały  ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych. Dowiedziały się między innymi gdzie mieszkają niedźwiedzie, co jedzą i jak łowią rybki oraz do czego potrzebne jest im tak grube i ciepłe futerko. Następnie Smerfiki i Muminki przyrównały swoje nóżki do tropów niedźwiedzia i okazało się, że łapy tego zwierzaka są naprawdę ogromne! Ciocie wyjaśniły dzieciom, że takimi łapami nie jest łatwo precyzyjnie wykonywać czynności, z jakimi codziennie musi zmierzyć się bohater dnia. Punktem kulminacyjnym  była zabawa plastyczno – sensoryczna. Z racji, iż zima w tym roku nas opuściła, zanim na dobre sypnęła białym puchem, postanowiliśmy wspólnie wykonać sztuczny śnieg. Do tej zabawy użyliśmy mąki ziemniaczanej, pianki do golenia iii… voilà! Dzieciaki z zachwytem próbowały formować kule śnieżne. Na szczęście taki śnieg nie topnieje w temperaturze pokojowej, a więc kreatywna zabawa trwała w nieskończoność. Po tej zabawie, Żłobkowicze ćwicząc oddychanie, transportowali rybki leżące na krach lodowych. W kolejności, uczestniczyliśmy w licznych zabawach ruchowych, podczas których wcielaliśmy się  w niedźwiedzie, pingwiny i foki. Uwieńczeniem Dnia Niedźwiedzia Polarnego było wykonanie pracy plastycznej z waty z wizerunkiem misia, który udał się w noc polarną w poszukiwaniu jedzonka.

Troszkę z wyprzedzeniem, 13 lutego Maluszkowo Primus świętowało Walentynki, jako dzień przyjaźni i życzliwości. Gdy nadszedł ten dzień, wszystkie dzieciaki przyszły ubrane odświętnie – w ślicznych czerwonych strojach, a żłobek zamienił się w serduszkową krainę pełną uśmiechu, ciepła i miłości. Tego dnia zajęcia tematyczne, jak i  wspólna zabawa zachęcały dzieci do radości z przebywania ze sobą. Obie grupy wykonały przepiękne kartki walentynkowe dla swoich rodziców, wykorzystując przy tym serduszka, kwiatuszki i czerwone kokardki oraz wykonaliśmy drzewka szczęścia przyozdabiając je malutkimi serduszkami. Nie obyło się również bez tańców z balonami w kształcie serc. Na zakończenie, każdy Żłobkowicz otrzymał od Cioć czerwonego balonika. Ciocie także dziękują za piękne karteczki walentynkowe i słodkości! :) Tym samym, walentynki w żłobku zaliczamy do wyjątkowo udanych, gdyż był to dzień miłych i niezapomnianych wrażeń!

Zaraz po Walentynkach, rozpoczęliśmy przygotowania do wydarzenia miesiąca, a mianowicie do balu karnawałowego. Jak karnawał, to i bal a jeśli bal, to maski karnawałowe są jak najbardziej wskazane, dlatego też kilka dni wcześniej wprowadzając dzieci w tematykę, wykonaliśmy błyszczące maski, niczym z Wenecji. Muminki pracowały na gotowym szablonie z użyciem kleju, kolorowych piórek, brokatu i kolorowych cekinów. Dzieci wykonały pracę plastyczną według własnego uznania, dlatego też wyszła im na medal! :)

Aż wreszcie nadszedł ten dłuuugo wyczekiwany dzień. Już od samego rana w żłobku wyczuwalny był klimat iście bajkowy, zwiastujący bal karnawałowy i wesołą zabawę. W przepięknie udekorowanej sali na ten dzień, Ciocie przebrane w kolorowe postacie przywitały: motylki, pszczółki, biedroneczki, królewny, wróżki, czarodziejki i inne postacie. Pojawili się również: Elza z Krainy Lodu, smok wawelski, piłkarz Lewandowski, pastuszek, pani doktor, a nawet Skye z Psiego Patrolu. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w zabawie wspólnie ze swoimi Ciociami, a śmiechy, śmieszki i spontaniczna aktywność dzieci trwały przez calutki czas. Na sali podczas skocznych i rytmicznych pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło,  „bananki” nie znikały z buziek mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca Żłobkowicze z żalem opuszczali salę balową. Impreza upłynęła w bardzo karnawałowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym podopiecznym, a to było głównym celem tego balu.

Ostatnim i niezwykle apetycznym dniem, jaki obchodziliśmy w naszym żłobku, był Dzień Pizzy. Z tej okazji, Ciocie zorganizowały swoim podopiecznym warsztaty kulinarne, a dzieci po raz kolejny mogły się wcielić się w rolę małych kucharzy. Naszym wspólnym zadaniem było stworzenie ulubionej przez małych i dużych, pizzy pysznej i zdrowej. W związku z tym, biorąc pod uwagę, że zajęcia kulinarne to dla dzieci fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów przygotowania rozpoczęliśmy od pokrojenia składników takich jak: pieczarki, papryka i ser. Następnie wspólnymi siłami przygotowaliśmy ciasto. Dzieci chętnie dosypywały mąki, kruszyły drożdże oraz dolewały wodę i olej. Kiedy ciasto było już gotowe Żłobkowicze dostali małe kuleczki, które samodzielnie ugniatały i próbowały uformować kształt koła.  Gdy już mini pizzerinka była gotowa zaczęło się dekorowanie… mogliśmy podziwiać wspaniałe pomysły w dekorowaniu smacznej pizzy, co sprawiło, że nasze zajęcia były bardzo twórcze. Na cieście pojawiły się ciekawe kompozycje wykonane z wcześniej pokrojonych składników, sosu pomidorowego i kukurydzy.  Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni z przygotowaniem pizzy dzieci poradziły sobie znakomicie. Oczywiście, skoro dzień pizzy, to nie mogło zabraknąć najprzyjemniejszej części, czyli konsumpcji. Dzieci zajadały się kawałeczkami pizzy, aż im się uszy trzęsły! Dzięki takiej zabawie w gotowanie, która jest połączona z elementami terapii sensorycznej w bardzo prosty i przyjemny sposób możemy wspierać dzieci w poznawaniu zmysłowym oraz w  rozumieniu przez nie otaczającego ich świata. Przy okazji, uczą one dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw. A wszystko to można podziwiać w naszej galerii.

 W lutym swoje urodzinki świętowały: Ola P. oraz Zosia P. Solenizantkom życzymy zdrówka, uśmiechu od ucha do ucha oraz wspaniałych i niezapomnianych zabaw! :)

 
 Powrót do poprzedniej strony