STYCZEŃ W MALUSZKOWIE

Niedziela 2 lutego 2020
 

Styczeń u Primusów rozpoczął się od celebrowania Dnia Popcornu. Był słony, z dodatkiem masełka i przyjemnie chrupał… popcorn bez wątpienia królował w tamtym dniu. Dzieciaczki dowiedziały się m. in.: co to jest popcorn, z czego powstaje i jak się go przygotowuje. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy jak w specjalnej maszynie powstaje ten smakowity, znany i jakże lubiany przez wszystkich smakołyk. I to właśnie przygotowanie i degustacja sprawiły największą frajdę! Kiedy wszystkie brzuszki były już pełne, każdy wykonał pracę POPCORN – owieczkę. Podopieczni dowiedzieli się w ten sposób, że popcorn to nie tylko smaczna przekąska, ale także świetny materiał do wykonywania ciekawych prac plastycznych z elementami sensoryki.

W połowie miesiąca obchodziliśmy święto jednego z najbardziej lubianych przez dzieci bohaterów bajek, a mianowicie Dzień Kubusia Puchatka. Dzień ten świętujemy na pamiątkę urodzin jego twórcy Alana Aleksandra Milne – pisarza i twórcy postaci misia o małym rozumku, ale o jakże wielkim serduszku. W związku z tym, aby uczcić to wydarzenie przebraliśmy się w „pszczółki” – czarno żółte ubranka. Dzieci doskonale rozpoznały postacie Tygryska, Króliczka, Prosiaczka, Kłapouchego i Krzysia, podczas opowiadań i czytanek przez Ciocie fragmentów opisujących przygody misia i jego przyjaciół. Pozwoliło to na przeniesienie się choć na chwilkę w jego cudowny i bajkowy świat. Następnie dzieci wykonały przepiękną pracę, wyklejając papierem kolorowym postać Puchatka, utrwalając przy tym kolor żółty i czerwony. Nie mogło również zabraknąć gimnastyki do wesołych piosenek, a tańcom nie było końca :) Na zakończenie dnia, każdy Żłobkowicz otrzymał miodek wraz z cytatem z opowieści o Kubusiu, który zabrał ze sobą do domu.

Kilka dni później, ubrani na niebiesko z racji niebieskiego poniedziałku Żłobkowicze obchodzili Dzień Pingwina. Podobno był to najbardziej depresyjny dzień w roku, dlatego na przekór stereotypom uśmiech od samego rana nie schodził nam z buziek. Tego dnia Ciocie wraz z dziećmi wykonały żelowe woreczki sensoryczne w kolorze niebieskim wypełnione guzikami, które stymulują zmysły z punktu widzenia całościowego wspierania rozwoju małych dzieci. Zachwyt podopiecznych na długie minuty był nie do opisania! :) Nie obyło się także od zrobienia wspaniałych prac z odwzorowaniem ptasich elegantów – nasi podopieczni z niewielką pomocą Cioć przyklejały poszczególne wycięte elementy pingwinka. Na zakończenie chodząc jak pingwiny zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę, którą dzieci z Maluszkowa Primus doskonale znają: „O jak przyjemnie i jak wesoło w Pingwinka bawić się. Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa. Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy…”.

Z okazji zbliżającego się Święta Babci i Dziadka – podopieczni już na początku miesiąca uczyli się pięknej piosenki o dziadkach tak, aby na ten dzień być przygotowanym i móc zaśpiewać: „Babciu, droga babciu, to wszystko dla ciebie. Dziadku, drogi dziadku bardzo kocham ciebie…”. Dzieci wykonały również śliczną, a zarazem symboliczną laurkę – kwiatuszka. Wyszło fantastycznie!

Pod koniec miesiąca świętowaliśmy Dzień Zebry. Paski, paseczki, biały i czarny towarzyszyły nam tego dnia. Z tej okazji Ciocie starały się wytłumaczyć po co zebra na drodze, jak należy i w którą stronę trzeba patrzeć jeśli przechodzimy przez pasy – zebrę z osobą dorosłą. Pomalowaliśmy także kontur zebry czarną farbą. W następnej kolejności podczas zabawy ruchowej z animacyjną chustą Klanza, podrzucaliśmy białe i czarne balony. Śmiechu przy tej zabawie było co niemiara :D

Oprócz obchodów nietypowych dni, urządziliśmy sobie zajęcia sportowe metodą ruchu rozwijającego; kolorowaliśmy interesujące kolorowanki; odbyły się zabawy w budowanie zamków i twierdz z dużych klocków, czy też wspólnymi siłami zrobiliśmy pyszny i zdrowy wyciskany soczek z jabłek i pomarańczy. Korzystając z pięknej pogody, udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu zimy, ponieważ gdzieś nam się zgubiła po drodze... ;)

Miesiąc styczeń obfitował również w świętowanie urodzin naszych pociech. Jubilatom: Zosi R., Tomkowi, Igusi D., Franiowi, Kornelowi oraz Oldze życzymy wszystkiego najlepszego i cieszymy się, że możemy brać udział w imprezkach urodzinowych.

Żegnamy się natomiast z Tobiaszkiem, który mury żłobka zmienia na przedszkole. Z tego względu życzymy powodzenia i szybciutkiej adaptacj! :)

 
 Powrót do poprzedniej strony